úterý, listopadu 30, 2004

Vlákno, listí a kořen

Vlákno konopné vyniká velkou pevností, potřebné pro provazy a lana, též však pro pevné plachty, pytle a pod. a jemnější vlákna čistá či míchaná se lnem či bavlnou též pro dobrá plátna. Moderní kotonisační metody velmi rozšiřují jeho použití. Dnes možno z konopných vláken vyráběti i zboží soukenné. Konopná koudel je důležitá jako těsnění potrubí, též na čištění strojů, lokomotiv a pod. Z konopného pazdeří lze vyrábět isolační tabule, stavební hmoty, lze jím topit (má ca 3 670 kalorií), lze je velmi snadno zcukernit, dává 60 % cukru a 20 % pentosanů. Konečně i pektinové hmoty mezi vlákny by snad šlo při jiných methodách získávání vlákna, než močením (máčením), využít. Lze využít pazdeří i na výrobu papíru a umělého hedvábí. blíže o tom všem poučí kniha: M. Peliščuk a A. Hadinec: Len a konopí. (knižnice textilního a oděvního průmyslu, Praha 1952). Dříve se vyrábělo ze zbytků stonků a pařízků i uhlí, které prý bylo zvláště dobré pro střelný prach. …

Listí, které činí až 20 % sklizně, lze využít co mrvy s 5 - 6 % N, hlavně proto, že se dobře v půdě rozkládá. Kořen sloužil kdysi co léčivá droga.

3 Comments:

Anonymous Anonymní said...

GOT HYDRO?Welcome to Orange County’s premier indoor gardening superstore! We specialize in supplying all aspects of hydroponics and organic solutions. West Coast Hydroponics carries nutrients from General Hydroponics, Botanicare, Advanced Nutrients, Bio Nova, Dutch Master, Bigfoot, Ionic, Growtek, Bio-Genesis, Bio Bizz, Earth Juice, FoxFarm and much more. Our lighting products include Sun Light Supply, Future-Brite, Hydrofarm, Hamilton, Hortilux and more. We offer Southern California the best prices with unparalleled customer service. Come on in and see why people choose to shop at **WestCoast Hydroponics!** Your complete source for extreme growing!

http:// www.GotHydro.com

2:04 dop.  
Anonymous Anonymní said...

GOT HYDRO?

7:44 dop.  
Blogger Hunt and Fish said...

Great post, I enjoyed reading it.

Adding you to favorites, Ill have to come back and read it again later.

7:34 odp.  

Okomentovat

<< Home